מאמרים ומדריכים

מאמרים שיעזרו לך להבין עניינים ולהזיז את הגלגלים:

תכנית עסקית לסטארטאפים – כמה זה משקף?

האמת? לא משנה כמה יגידו לכם שתכנית עסקית היא דבר חשוב, האמת הפשוטה היא שתכנית עסקית עשויה להיות אחד המרכיבים הפחות "קובעים" במיזם שלכם.

מפתיע? תתקרבו ותקשיבו.

תכנית עסקית מורכבת מלא מעט נדבכים, אך בשורה התחתונה היא אמורה להציג את הפוטנציאל הכלכלי של עסק שמתעתד לצאת לדרך, ואיך יוכל לממש פוטנציאל זה. כלומר, כמה כסף יתבקש העסק להוציא לאורך זמן, כמה הוא צפוי להכניס, באיזו סביבה הוא יפעל, מה היתרונות שלו על פני אחרים, ועוד.

עכשיו, ודאי שהחלקים העוסקים ביתרונות תחרותיים, תכונות ייחודיות, גודל השוק ועוצמת הביקוש הם חשובים, אבל החלק המספרי, אותו גיליון אקסל בו אנו מסכמים את הנתונים ומנסים לשקף תחזית פיננסית – הוא החלק הכי "נזיל". הוא תמיד יכיל הנחות שייתכן שתתקיימנה וייתכן שלא, ותמיד תהיינה הנחות חלופיות שאם תתבררנה כנכונות הן עשויות לבטל את כל התכנית הקודמת.

אותו חלק המתבסס על הנחות, הוא חלק הנתון לשליטתנו, ולמעשה אנו יכולים "לנתב" אותו לתוצאות הרצויות לנו. במקרה כזה נוכל, על פניו, להגיע לתחזית אופטימית יותר או פחות לפי בחירתנו. במצב שכזה – החלק הזה, התחזית הפיננסית שבתכנית העסקית – מקבל חשיבות פחותה מאחר שמשקיע מנוסה שיקרא אותו יידע להבחין בנקודות החלשות בגיליון שלכם, ולהסיק על פוטנציאל אחר.

מכל מקום, גם בגלל אותה "נזילות", ישנם מרכיבים שלהן ניתן לייחס חשיבות גבוהה מאשר אותו קובץ אקסל, ובהם הצעת ערך ייחודית, ניסיון וכישורי הצוות, טכנולוגיה חשדנית, ועוד.

קחו את זה בחשבון לפני שאתם נאחזים בשורה התחתונה הנוחה שהאקסל "סידר" לכם.

על הדרך זכרו שגם התחזית הפיננסית שהמנגנון שלנו מייצר היא תחזית אפשרית אחת מיני רבות. אנו מייחסים חשיבות למדד הכדאיות שלנו יותר מאשר התחזית הפיננסית, גם מאחר והמדד בוחן את הפרמטרים החשובים שהזכרנו לעיל.

 

בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>